Wczytuję dane...

Jaki płyn dla noworodka ?

wyprawka do szpitala płyn

Najlepszy i najbezpieczniejszy płyn do kąpieli dla noworodka

  

     Każda przyszła i obecna już mama chce stosować dla swojego dziecka najlepsze i najbezpieczniejsze kosmetyki. Problem pojawia się, kiedy to z pośród sporej ilości dostępnych na rynku produktów trzeba wybrać ten jedyny. Dodatkowo z każdej strony napływają do nas przeróżne opinie innych mam, cioć i babć oraz położnych i koleżanek.  Dochodzą też media, które nagłaśniają i promują znane i mniej znane marki.

Jaki więc płyn do kąpieli wybrać dla naszego dziecka, czym się kierować i jaki będzie ten najlepszy dla noworodka? Kąpiel dziecka pomimo, iż jest czynnością oczywistą i konieczną, niesie jednak za sobą pewne konsekwencje. Przede wszystkim należy odróżnić kąpiel noworodka od kąpieli osoby dorosłej czy nawet starszego już dziecka. 

Co dzieje się na skórze dziecka zaraz po urodzeniu?

Nie każdy z nas wie, że noworodek, który przyszedł właśnie na świat, jest pokryty substancją zwaną mazią płodową, która chroniła nasze maleństwo w życiu płodowym. Ta maź po porodzie pełni również bardzo dużą rolę, gdyż nie pozwala przenikać drobnoustrojom w głąb skóry naszego dziecka. Chroni więc przed chorobami działając bakteriobójczo i pomaga utrzymać odpowiedni stopień nawilżenia niedoskonałej jeszcze skóry.

Niestety dopiero dość niedawno odkryto wspaniałe właściwości tego "naturalnego kremu" i w wielu szpitalach kąpano dziecko od razu po porodzie zmywając maź płodową ze skóry dziecka. Był to bardzo duży błąd powodujący niekiedy częste infekcje skórne noworodków a również przesuszenie skóry, która i tak jest dość sucha u nowo narodzonego dziecka.

Obecnie w szpitalach czeka się z kąpielą co najmniej kilka godzin a nawet 24 godziny aby przedłużyć ochronę i zapobiec w ten sposób powikłaniom. Później noworodek kąpany jest na ogół już codziennie ale również coraz częściej praktykowane jest kąpanie dziecka co 2-3 dni co niekiedy powoduje bunt sporej części rodziców chcących mieć czyściutkie i pachnące niemowlę. Spora część rodziców jednak sama zabiega o to już w szpitalu, aby noworodka nie kąpać codziennie, gdyż doceniają korzyści płynące z takiego rozwiązania.

Jaki płyn do kąpieli dla noworodka

Po powrocie do domu rodzice również podejmują indywidualne decyzje odnośnie kąpania. Jedni, jak opisani wyżej, kąpią noworodka co 2 a   nawet 3 dni aż do okresu raczkowania, kiedy to niemowlę zaczyna się bardziej brudzić, inni rodzice kąpią jednak codziennie aby wprowadzić pewien rytuał dnia, wieczora i delikatnie symbolizując nadchodzącą porę spania. Wiele dzieci faktycznie uczy się tego, że po kąpieli nadszedł czas na sen i usypiają niemal błyskawicznie, a nawet zdarzają się przypadki przyzwyczajenia, kiedy to dziecko wręcz nie potrafi usnąć bez kąpieli.

Kwestia wyboru należy tutaj wyłącznie do rodziców oraz obserwacji niemowlęcia. Należy jednak pamiętać o tym, że każda kąpiel dziecka zwykłym mydłem powoduje  zmycie tzw. naturalnego płaszcza lipidowego skóry. Płaszcz ten wytwarzany jest w gruczołach łojowych i podobnie jak maź płodowa w życiu płodowym, teraz już po porodzie chroni skórę dziecka przed drobnoustrojami chorobotwórczymi i innymi niebezpiecznymi czynnikami zewnętrznymi.

Pamiętając o powyższym należy wybierać płyny do kąpieli, które w jak najmniejszym stopniu będą naruszały tę naturalną powłokę a więc wszystkie delikatne płyny i mydełka, które dodatkowo powinny być wzbogacone o aktywny składnik, chroniący jej powierzchnię.

Najlepszą grupą produktów, które chętnie używa się w domach jak i w szpitalach są tzw. emolienty. My również polecamy emolienty firmy Ziołolek, a konkretnie serię Linomag  ponieważ produkty te są bardzo zdrowe i bezpieczne.  Linomag® żel do mycia ciała i głowy to wygodne i bezpieczne rozwiązania dla noworodków już od 1- go dnia życia. Polecany jest szczególnie dla dzieci z bardzo suchą i schodzącą skórą, dla dzieci z objawami alergii i Atopowego Zapalenia Skóry oraz dla dzieci zdrowych do codziennej higieny (również dla dorosłych). Produkt ten pozwala odbudować i zregenerować naruszony płaszcz lipidowy skóry, pozostawiając na niej niewidoczną ochronę. Skóra dziecka pozostaje węc gładka, odżywiona  i mięciutka. Ten i inne produkty do mycia najmłodszych dzieci można nabyć w opakowaniach 200 i 400 ml.

Kluczowym składnikiem produktów Linomag jest Olej Lniany. Zawiera on NNKT - Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe, które są źródłem Omega 3 i Omega 6. To właśnie ten olej sprawia, że uszkodzona, sucha i niedojrzała jeszcze skóra jest uzupełniana lipidami. Lipidy tworzą naturalną powłokę, która nie pozwala wnikać chorobotwórczym patogenom wgłąb skóry oraz gwarantują, że nie utraci ona wody.

Żel Linomag nie zawiera w swoim składzie mydła, parabenów i barwników. Ma wspaniałą konsystencję i bardzo delikatny zapach. Po spłukaniu żelu wodą, skóra jest gładziutka i miękka.

Polecamy również całą gamę innych zdrowych i bezpiecznych kosmetyków do kąpieli i pielęgnacji  niemowląt z serii Linomag® do nabycia w firmowym sklepie https://ziololek.pl/sklep/

Zespół Soro.pl