Wczytuję dane...

Zespół Niespokojnych Nóg w ciąży (RLS)

Zespół Niespokojnych Nóg- RLS

czy da się go leczyć w ciąży?

Przeszukują zapewne Państwo wiele stron w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie co to takiego Zespół Niespokojnych Nóg , czyli RLS (z ang. restless legs syndrome) i jak go leczyć. Dowiedzieliśmy się, że wiele ciężarnych klientek naszego sklepu również to robi, dlatego zebraliśmy różne opinie, również prywatne spostrzeżenia aby w końcu przestać pisać tylko teorie ale przedstawić prawdę jak to wygląda w praktyce. Postaramy się też pomóc, zdradzając pewne domowy sposoby na zmniejszenie objawów RLS w ciąży oraz damy możliwość nabycia w promocyjnej cenie pewnej tajemnej receptury, która bezpiecznie wyleczy problem.

Zespół Niespokojnych Nóg- przypadłość odkryta dość dawno ale wiele ludzi do tej pory o niej nie słyszało. Niektóre osoby wręcz uważają, że nie ma takiej choroby i póki samych ich to nie dotknie reagują nawet uśmiechem, gdy ktoś opisuje objawy tej przypadłości. Dużo osób po prostu w to nie wierzy i uważa, że choroba tak naprawdę została wymyślona przez firmy farmaceutyczne na potrzebę zysku z rzekomo działających leków- suplementów.

Prawda jest taka, że przemysł farmaceutyczny szybko skorzystał z nagłośnienia sprawy o Zespole Niespokojnych Nóg i podpiął to tylko i wyłącznie pod niedobory witamin i różnych minerałów,  sprytnie produkując i wydając na rynek suplementy diety i witaminy, sądząc zapewne, że lek ten zadziała na zasadzie placebo, czyli ktoś bardzo uwierzy w jego działanie i problem zniknie od razu.

Niestety Zespół Niespokojnych Nóg w ciąży ( i nie tylko oczywiście ) to nie taka łatwa do  wyleczenia choroba i tu niestety żadne placebo nie zadziała ale wie o tym tylko kobieta ciężarna, która to przeszła a nie producent suplementów, którego podstawowym zadaniem jest dystrybucja nowego "leku". Wiele kobiet w ciąży zapłaciło już spore pieniądze na te cudownie działające leki, jednak niestety w większości przypadków wogóle im one nie pomogły.

Objawy Zespołu Niespokojnych Nóg w ciąży

Właściwie to trudno tu mówić o objawach, ponieważ jest to jeden główny objaw- niespokojne nogi, które chcą się stale poruszać i zdarza się to najczęściej w nocy i w momencie, kiedy zasypiamy. Wiele osób nawet nie zdaje sobie początkowo sprawy z tego, że usypia i faktycznie czuje się zmęczony ale nagle jakby coś przeszkadzało, coś wybudzało i nagle mózg znów wskakuje na pełne obroty, choć ciało chciałoby spać. Kobiety ciężarne mówią wtedy, że cierpią na bezsenność, jednak to nie do końca prawda- one chcą spać ale jakiś czynnik im na to nie pozwala. 

Niektóre kobiety cierpią na Zespół Niespokojnych Nóg już na początku ciąży, inne dopiero w trzecim trymestrze, jednak jest to naprawdę prawdziwa zmora, kiedy przyszła mama patrzy  jak mąż smacznie śpi a ona sama- będąc w ciąży nie śpi, choć tego snu i wypoczynku teraz jeszcze bardziej potrzebuje. Ciąża przestaje cieszyć, powoduje niezrozumienie ze strony najbliższej rodziny, ponieważ ciężko jest wytłumaczyć komuś, kto nigdy tego nie czuł, jak uciążliwy jest to stan.

bezsennosć spowodowana zespołem niespokojnych nóg

 

No dobrze, ale jak to jest, że te nogi są niespokojne, co to znaczy ?

Kobiety w ciąży opisują objawy różnie np. że krew im buzuje w tkankach albo, że czują mrowienie albo, że czują wewnętrzny nakaz poruszania nogami- najczęściej stopami bo bez tego mają w nich stałe napięcie. Czasem czują, że muszą mocno napiąć mięśnia i wygiąć mocno stopę by poczuć chwilową ulgę

zespół niespokojnych nóg forum

Jedno jest bardzo charakterystyczne. Jak tylko się wstanie i zacznie chodzić to od razu czuje się ulgę. Problem znika od razu. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że czuje się już bardzo mocne zmęczenie i senność, czasem jest to już 1:00 w nocy, czujemy, że usypiamy a gdy tylko wchodzimy w pierwszą faze snu (REN) wybudza nas te straszne uczucie lub nawet wybudza nas mocny, samoistny ruch kończyn dolnych. Często wygląda to po prostu jak  kopanie kołdry. Nogi rzucają się- relacjonują mężowie.

W  bardzo zaawansowanych stanach Zespołu Niespokojnych Nóg, dolegliwość ta powtarzana jest codziennie a odpuszcza ok 2-3 w nocy, kiedy to kobieta ciężarna nareszcie może zasnąć. Odsypia się wówczas często do 11 przed południem.

Problem mają te kobiety, które mają już co najmniej jedno dziecko i rano muszą się nim zająć, ubrać, zrobić śniadanie i zwyczajnie pobawić lub te, które chcą iść do pracy, a zwyczajnie nie są s w stanie tego zrobić bo przez Zespół Niespokojnych Nóg "padają" z niewyspania. 

I ktoś powie, że ciąża to nie choroba...

Jakie są przyczyny Zespołu Niespokojnych Nóg w ciąży?

Podejrzewa się, że te same przyczyny dotyczą kobiet ciężarnych , kobiet nie będących w ciąży oraz mężczyzn. Jeszcze niedawno najbardziej  podejrzewało się niedobór magnezu, potasu czy żelaza, którego w ciąży faktycznie może być mniej z uwagi na płód, który pobiera do swojego rozwoju bardzo duże jego ilości. Ilość żelaza w diecie to jednak temat bardzo złożony i nie da się w szybkim czasie uzupełnić jego niedoborów zwyczajnie go suplementując, poza tym zbyt duże jego dawki nie są zalecane w ciąży, bo mogą uszkodzić płód.

Oczywiście można próbować zażywać dopuszczalne ilości magnezu, witamin itp i obserwować sytuację a może akurat okaże się, że te sposoby pomogą ale zalecamy jednak aby większość witamin i mikroelementów pochodziła z różnokolorowych warzyw i owoców. Będą wówczas na pewno bardziej przyswojone niż te pozyskane syntetycznie.

Kolejne czynniki podejrzane o Zespół Niespokojnych Nóg to geny, całkiem możliwe, że jeśli mama na to cierpiała to i my będziemy, otyłość, stres i nadmierna ilość słodyczy i tu ze słodyczami faktycznie może być prawda, ponieważ grupa kobiet ciężarnych mających Zespół Niespokojnych Nóg zauważyła poprawę, gdy zmniejszyła jego spożycie. Dlaczego tak się stało postaramy się odpowiedzieć za chwilę.

A co jest główną przyczyną?

już to wiemy- To niedobór dopaminy w mózgu. Żeby dowiedzieć się co to jest dopamina i jaką odgrywa rolę, trzeba by było napisać zupełnie nowy i długi artykuł na ten temat, jednak tak w skrócie dla Państwa:

Dopamina- to główny neuroprzekaźnik. Odpowiada za szereg procesów w organizmie. m.in za koordynację ruchów, pracę mięśni, ciśnienie krwi. Jej właściwy poziom wpływa na koncentrację, pamięć oraz powoduje, że mamy dobry nastrój i chęć do działania. Dopamina stymuluje odczuwanie przyjemności, ma też dużo wspólnego z uzależnieniami od różnych substancji czy używek. (człowiek potrzebuje więcej i więcej)

zespół niespokojnych nóg w ciążyNiedobór dopaminy powoduje zmęczenie, bóle głowy, zły nastrój, niechęć do działania, spadek koncentracji oraz nerwowość a nawet lęki. Dopamina jest uznawana za czynnik silnej woli, który prowadzi nas do realizacji zamierzonego celu.

Udowodniono, że w ciąży poziom dopaminy może gwałtownie spadać, czego przyczyna do końca nie jest znana. Ma ona wiele wspólnego z hormonem wzrostu oraz prolaktyną a jak wiadomo w ciąży odgrywają one bardzo dużą rolę. Odgrywa ona też  ważną role w instynkcie macierzyńskim- to ona nakazuje nam zajmować się dzieckiem, dbać o nie i kochać, współgra w tym wszystkim z jednym z ważnych hormonów- oksytocyną.

Syntetycznym lekiem, który w 100% działa na Zespół Niespokojnych Nóg są leki na chorobę Parkinsona, ponieważ obie te choroby mają wspólne podłoże- jednak również nieznane są powody i zależności tych chorób. W jednym i drugim przypadku dochodzi do znacznego obniżenia poziomu dopaminy, przy czym poziom dopaminy osoby chorej na Parkinsona jest jeszcze niższy. Leku tego nie można stosować w całym okresie ciąży.

Naturalnym sposobem na Zespół Niespokojnych Nóg może być odkryty przez nas lek na RLS- a właściwie produkt dostępny wszędzie i za niewielkie pieniądze. Przeprowadzilismy wiele badań, które pokazały nam, że ten środek działa. Działa dlatego, że zawiera składnik, który w sposób naturalny podnosi poziom brakującej dopaminy.

Wiele klientek zakupiło już u nas "informację" na temat tego produktu, ponieważ to nie produkt sprzedajemy a właśnie "informację" co to za produkt. 

Oczywiście niekogo nie namawiamy, jedynie zachęcamy aby go wypróbować, zwłaszcza, że przynosi on efekty od razu. Z uwagi na to, że badania i poszerzanie wiedzy na temat RLS kosztowało nas bardzo wiele, nie chcemy dzielić się tą wiedzą zupełnie za darmo.

"Informację" można zakupić w promocyjnej cenie pod linkiem:

https://soro.pl/zespol-niespokojnych-nog-lek

Do max. 12 godzi wyślemy Państwu plik PDF z prezentacją.

 

Inne domowe sposoby na Zespół Niespokojnych Nóg w ciąży

 

Podajemy najczęstsze cztery, często pomagające  praktyki:

  • smarowanie sobie stóp kremem, jakimkolwiek kremem, najlepiej schłodzonym, jeśli ma zbyt dużą temperaturę. Może być to krem do rąk, do twarzy, stóp, obojętnie. Nakładamy na dłonie  dość grubą warstwę i smarujemy stopy, pozostawiając je wilgotne. Wystawiamy stopy za łóżko, tak aby nie wybrudzić kołdry i postarać się zasnąć. Przy Zespole Niespokojnych Nóg często ma się wrażenie, że stopy są jakby suche, więc krem daje ogólnie uczucie ulgi.
domowe sposóby na rls
  • chodzenie po zimnej podłodze, płytkach, gresie czy nawet panelach. Taka szybka przechadzka po mieszkaniu przez ok 10 minut też często pomaga i czasem udaje się zasnąć. Można spróbować połączyć tę opcję z kremem na końcu.
  • moczenie nóg w misce z zimną wodą. Przed zaśnięciem prosimy męża aby przygotował nam miskę i nalał do niej zimnej wody. Nie jest to najprzyjemniejsze ale schłodzenie nóg pomaga jak widać przebrnąć przez te trudne momenty
  • moczenie stóp w bardzo ciepłej wodzie. Powinna być naprawdę bardzo ciepła. Dziwne jest to, że proponowane wyżej sposoby związane są z zimną temperaturą a tu taka odmiana- ciepła woda, jednak na wiele kobiet w ciąży działa właśnie taki sposób.
  • czwarta sprawa to porządny masaż stóp- wręcz wygniecenie stóp i pięt- oczywiście najlepiej poprosić męża, ponieważ ciążowy brzuszek może mocno przeszkadzać w realizacji tego kroku.
Inne, zalecane przez lekarzy metody to dużo ruchu, dieta uboga w tłuszcz i mała ilość słodyczy- no właśnie- słodycze mogą wyzwalać zmiany w odczuwaniu przyjemności. Mówi się, że nie powinno się przesadzać z używkami np. z kawą i z tym co przyjemne, ponieważ poziom dopaminy może potem spaść jeszcze bardziej, zaostrzając  Zespół Niespokojnych Nóg- RLS.

Jak jeszcze można podnieść sobie poziom dopaminy w ciąży?

Niektórzy uważaja, że pomaga jedzenie bananów ale proponujemy aby nie jeść ich w nadmiarze, ponieważ mają duże ilości cukru i ogólnie są kaloryczne. Warto też przed snem wypić szklankę ciepłego mleka (tryptofan).

Mamy nadzieję, że ten artykuł Państwa nie znudził a jeśli znudził to może przynajmniej zasną dziś Państwo bez RLS

Uśmiech

Soro.pl